הנשים נצטוו בשלוש מצוות והן:

  1. נידה.
  2. חלה.
  3. והדלקת הנר.

מהי המשמעות של מצוות אלו?

1. נידה– משמעותה פרישה והרחקה, כתוצאה מהפרשת דמים, שמגיעים מניתוק ריקמה של כלי דם סביב הרחם. בראייה טיפולית פרוש המילה נידה היא להיות בקושי, בכאב, להיות נוכחת להרגיש ,לחשוב, לכאוב להתאבל על חיים שלא נוצרו עדיין, על חלומות שהתנפצו ונגנזו…זוהו השלב הראשון בכל תהליך טיפולי להסכים להיות בכאב ,לא להדחיק ,לא לברוח ,להיות קשובה לתחושות הגופניות למחשבות לרגשות ולתת להם מקום וביטוי…  כלומר הכנעה

חשוב להדגיש כי כאשר אישה מסיימת את הנידה היא טובלת במקווה טהרה (מקור מים) ואיך זה מתקשר לתהליך הטיפולי כאשר תגיעי בתהליך הטיפולי לשורש המחשבות השליליות לשורש הכאב תשימי לב שבנקודות האלה בד”כ נפרץ סכר של דמעות שהן כשלעצמן משחררות מתקיעות .

אחרי שאיתרת את השורש של המחשבות השליליות ונגעת בעומק הכאב אפשר להתחיל לעשות עבודה ולמה אני מתכוונת..

2. הפרשת חלה– למצווה זו יש הרבה היבטים טיפוליים במאמר זה אני מבקשת להתמקד  כרגע רק בהיבט אחד בשלב של ניפוי הקמח. לאחר שהיית בשלב הראשון שלב הנידה הוא שלב הקושי וההצפה של המחשבות והרגשות מגיע השלב בו צריך לעשות ניפוי -כשם שמנפים את הקמח מן הפסולת, כך יש לנפות את המחשבות ולבחור את מה שנכון ואמיתי ולנפות את המחשבות השיקריות שתוקעות ולא מקדמות.

אתן דוגמא – את מצפה כבר הרבה זמן למצוא את בן הזוג שלך ולהקים משפחה, זה עדיין לא קרה. יצאת לדייטים אך בינתיים שום דבר לא התקדם. אולי יש לך את המחשבות האלו: “אני לא אתחתן אף פעם”, “מה יהיה, הזמן עובר ואני מתבגרת, כולם מתקדמים ורק אני נשארת מאחור”, “מה לא בסדר אצלי”? “כל הגברים שפגשתי לא רציניים ולא רוצים מחויבות, אנשים רק רוצים לנצל אותי”…

נתחיל עם המחשבה הראשונה: אני לא אתחתן אף פעם.

בתהליך הניפוי עושים ברור כפי שמעבירים את הקמח דרך מסננת כך יש לעביר את המחשבות דרך מסננת ולבחון את אמיתותן.

מי קבע שלא תתחתני אף פעם? במי החתונה שלך תלויה? האם יכול להיות שהיו גברים שרצו לצאת איתך ואת לא רצית לצאת איתם ?האם במשוואה הזו שנקראת חתונה את שותפה פאסיבית? כלומר את רק מחכה שהוא יבוא ויציע לך להתחתן ואז תחיו באושר ובעושר עד עצם היום הזה… או שגם את שותפה שווה וגם לך יש מחשבות דעות ורצונות בקשר?

בדרך כלל כאשר מופיעה המילה אף פעם, דעי שזוהי מחשבה שקרית, משום שמחשבות כוללניות כוללות את הביטויים תמיד, אף פעם, מעולם לא, אינן אמיתיות.

נעבור למחשבה השנייה: “הזמן עובר אני מתבגרת כולם מתקדמים ורק אני נשארת מאחור”..

טבען של מחשבות שהן מערבות בתוכן חלקים של אמת ומשום כך פעמים רבות אנו מאמינים לכל המשפט אף על פי שחלקו אמיתי וחלקו שיקרי. ולשם כך עושים ניפוי… או הבדלה

ניקח את המשפט ונפרק אותו לחלקיו

הזמן עובר- משפט אמת.

אני מתבגרת- משפט אמת. את צריכה לברר עם עצמך כיצד את תופסת את זה שאת מתבגרת? האם לחיוב או לשלילה או מה יותר ולראות שיש גם צדדים חיוביים בהתבגרות.

כולם מתקדמים – זהו משפט שיקרי על איזו התקדמות את מדברת? האם את לא מתקדמת בתחומים אחרים בחייך: לימודים ,קריירה, פרנסה, עבודת מידות…

טבעו של היצר הרע המצוי בכולנו להשחיר את כל התמונה.. במציאות רואים שהחיים מורכבים ממספר רב של פרמטרים בריאות פרנסה פנאי זוגיות קריירה וכו’ אני ממליצה לך לבדוק עם עצמך באילו פרמטרים את כן מתקדמת אני מאמינה שתופתעי לטובה חשבי על כך שיש רבים אחרים שנמצאים מאחור בייחס אלייך באותם פרמטרים שציינת.

נעבור למחשבה הבאה- מה לא בסדר אצלי?

הניסוח של המשפט הוא ניסוח שמחליש ומוריד את המצב רוח. נקודת ההנחה במשפט היא שמשהו לא בסדר, משהו מקולקל וצריך תיקון ישנה גם הנחה סמויה שאולי לא ניתן לתקן…. נכון יותר לנסח את המשפט מה עלי לעשות כדיי לשפר את מצבי.. בניסוח זה ההנחה היא שיש מה לעשות כדיי לשפר את המצב.

העולם על פי התורה נברא במאמר ( ויאמר אלוקים…) הקב”ה ברא את העולם באמירה .למילים שלך יש כוח. ( חשבי עם עצמך האם יש מילים שנאמרו לך בעבר על ידי חברים/ בני משפחה/ מורים שמאוד מאוד פגעו בך והורידו אותך או להפך שהעצימו אותך) שימי לב איך את מדברת לעצמך על עצמך.

המחשבה האחרונה-  כל הגברים שפגשתי לא רציניים ולא רוצים מחויבות הם רק רוצים לנצל אותי. כבר כתבתי למעלה שכאשר מופיע במשפט מילים כוללניות צריכה להידלק לך נורת אזהרה כולם כל אף פעם תמיד וכו’

האם רק הגברים שפגשת לא רוצים מחויבות? יכול להיות שהם פוחדים להתחייב? יכול להיות שגם את פוחדת להתחייב?

הם רק רוצים לנצל אותי- במשפט הזה שאת אומרת לעצמך את עושה 2 דברים:

1. את מורידה מהכוח שלך ומציגה את עצמך לעצמך ולעולם כחלשה. מה שבסופו של דבר עלול להוביל לניצול

2. את  פוגעת בעצמך ומורידה מערכך.

3. הדלקת הנר

נר פרושו אור – האם את רואה את האור שלך את הטוב שבך כאשר את מדליקה את האור את מושכת ומזמנת לחייך שפע של טוב וברכה כאשר תראי את כל הטוב שכבר יש לך ותראי את כל הדברים הטובים שכבר זכית להם את תתחזקי ותקבלי כוחות להתמודד בהצלחה עם כל האתגרים בחייך. שלב המתקה.

מאחלת לך  בע”ה הצלחה במציאת בן הזוג ובבניה משותפת של בניין הבית. יהיה רצון שיהיה בניין עדיי עד.

X