את המאמר הנוכחי אני מבקשת לפתוח בסיפור. אני מאמינה שרבים מכן כבר נתקלו בסיפור הזה ובכל זאת ,לפעמים כששומעים סיפור המסר מתקבל אחרת….

יום אחד שאל הנכד את סבו: “סבא מה יש לך ביד?”

“גולם”, ענה הסבא, “ובתוך הגולם יש פרפר. בקרוב הגולם יבקע וייצא ממנו הפרפר”.

התלהב הילד עד מאד ושאל “אתה יכול לתת לי אותו?” 

“כן”, אמר הסבא, “אבל תבטיח לי, שכשיבקע הגולם והפרפר ינסה לקפוץ ולהכות עם כנפיו על דפנות הגולם, אתה לא תעזור לו לצאת. תן לו לצאת בכוחות עצמו”.

הילד הבטיח ולקח את הגולם הביתה. בבית הוא ישב והביט על הגולם. לפתע ראה הילד שהגולם מתחיל לזוז ולהתנועע עד שלבסוף נוצר פתח קטן והוא נבקע. בתוך הגולם היה פרפר לח ויפה, אשר הכה בכל כוחו על דפנות הגולם בנסותו לצאת ממנו, אך ללא הצלחה.

רחמיו של הילד נכמרו על היצור האומלל והוא רצה לעזור לפרפר לצאת, אך זכר את דברי סבו ונמנע מלעזור לו.

לאחר זמן מה, הילד לא יכול היה להתאפק יותר. לבו לא עמד לו ורחמיו גברו על הבטחתו לסבו. הוא פתח את שני חצאי הגולם לרווחה, כדי לאפשר לפרפר לצאת.

היצור המשוחרר הכה מעט בכנפיו ועף החוצה. אך חיוכו של הילד לא הספיק להימתח על פניו והפרפר נפל ומת. הילד הרים את הפרפר המת, ופרץ בבכי. בעוד הפרפר בידו, הלך הילד אל סבו והראה לו אותו בלי לומר מילה.

הסבא הביט בילד ואמר: “נכון שעזרת לו לצאת?”

“נכון”, ענה הילד.

“אתה מבין, ילדי?”, אמר הסבא, “המאבק של הפרפר בתוך הגולם מחזק את כנפיו. ברגע שהוא מכה בדפנות הגולם, שרירי כנפיו מתחזקים. בכך שעזרת לו, אתה מנעת ממנו לפתח את שרירי כנפיו, שאותם הוא צריך על מנת לשרוד…”

מהם רחמים מתוקנים?

רחמים/ פעולות שהתוצאה הסופית שלהם היא טובה וחיובית (גם אם בדרך הם עוברים בתוך קושי, כאב ,אכזבה ותסכול) ואני מתכוונת לכל הצדדים המעורבים: הן לצופה מן הצד והן לאדם עצמו -שחווה את הקושי.

מהן רחמים מקולקלים ? (אכזריות)

רחמים / פעולות שהתוצאה הסופית שלהם היא שלילית. בסיפור שלפנינו העזרה של הילד.

פעמים רבות מעשים שנראים לנו כאכזריות ,הינם רחמים גמורים ואילו מעשים של רחמנות, הם אכזריות לשמה.

אני מזמינה אותך, לברר עם עצמך, מתי את מתנהגת ברחמנות ומתי את מתנהגת באכזריות לסובבים אותך וכן גם לעצמך. הדרך שלך לבדוק זאת היא לבחון את התוצאה של מעשייך.

ובהקשר הזה גם לבחון את תפיסת עולמך ( האמונות שלך) על הקב”ה לגביי מידת רחמנותו..

אני מאמינה שתופתעי מעצמך…

בהצלחה.

X